Razbijanje mitova o dijabetesu: Moje osobno iskustvo
Dijabetes često dolazi s brojnim mitovima i zabludama, kako od onih koji s njim nemaju direktno iskustvo, tako i od onih koji ga nose sa sobom. Ovdje želim podijeliti svoja razmišljanja i iskustva kako bih razbila neke od najčešćih mitova o dijabetesu. Nadam se da će vam moje osobne priče pomoći da bolje razumijete ovu kompleksnu situaciju.
Mit 1: Slatkiši su glavni krivac za dijabetes
Moja Istina: Iako se često misli da su slatkiši glavni krivac za dijabetes, pa čak i za tip 2, to nije cijela istina. Skriveni šećeri nalaze se u brojnim namirnicama, a prekomjerno konzumiranje hrane općenito može doprinijeti razvoju dijabetičkih stanja. Dijabetičari tipa 1, paradoksalno, ponekad konzumiraju više slatkiša kako bi podigli nisku razinu šećera u krvi. Ako se osjećaš zarobljen u začaranom krugu prejedanja, osobito slatkišima, slobodno mi se javi – možda zajedno možemo pronaći rješenje koje ti odgovara.
Mit 2: Imati dijabetes je teško
Moja Istina: Ono što je za jednu osobu teško, za drugu može biti lakše. Poznajem dijabetičare tipa 2 koji su uz otkrivanje bolesti saznali i za kronične komplikacije. S druge strane, poznajem dijabetičare tipa 1 koji žive s dijabetesom desetljećima i nemaju nikakvih komplikacija (kao što sam ja!). Težina stanja je individualna i ovisi o mnogim faktorima. Proaktivno pristupi svom stanju – bilo da si novootkriveni ili dugogodišnji dijabetičar, važno je ostati pozitivan i ne dopustiti negativi da te preuzme.
Mit 3: Krvni nalazi će mi pokazati stanje
Moja Istina: Standardni krvni nalazi često pružaju osnovni uvid u razinu glukoze, ali ne otkrivaju uvijek cijelu priču. Dijabetes se može “skrivati” dugo prije nego postane očit. Dodatne pretrage, poput OGTT-a (oralnog testa tolerancije na glukozu), c-peptida i analize hormona, zajedno s detaljnom analizom životnog stila – uključujući san, prehranu, emocije i tjelesnu aktivnost – mogu pružiti potpuniju i dublju sliku o stanju organizma na individualnoj razini.
Mit 4: Pa ja nemam dijabetes, mogu jesti šećer, a dijabetičar ne smije
Moja Istina: Svi možemo pojesti rafinirani šećer, ali posljedice ovise o stanju našeg tijela. U zdravih osoba, gušterača proizvodi inzulin koji pomaže u balansiranju glukoze. Kod dijabetičara, potrebno je pažljivo doziranje inzulina, a ponekad je teško pogoditi pravu količinu. Prekomjerna konzumacija šećera može smanjiti osjetljivost na inzulin, što povećava rizik od dijabetičkih stanja čak i kod osoba koje nemaju dijagnosticiran dijabetes.
Mit 5: Dijabetes sprječava zdravu trudnoću
Moja Istina: Moguće je imati zdravu trudnoću i roditi zdrave bebe, čak i s dijabetesom. Ja i mnoge žene oko mene koje imaju dijabetes prošle smo kroz uspješne trudnoće i rodile zdrave bebe. Ključ je u dobroj pripremi za trudnoću i dobrom upravljanju stanjem kada do trudnoće dođe.
Mit 6: Dijabetes pogoršava zarastanje rana
Moja Istina: Nakon dva carska reza, već sam drugi dan bila na nogama, a rane su mi zacijelile brže i urednije nego kod mnogih žena bez dijabetesa. Uz pravilan plan upravljanja dijabetesom, oporavak može biti brz i uspješan. Dodatni oprez svakako je važan, ali nema potrebe praviti pretjeranu dramu – uz dobru pripremu, sve je moguće.
Mit 7: Nemoguće je skinuti kilograme s dijabetesom
Moja Istina: Uspješno sam skinula kilograme svaki put kada sam to odlučila. U prvoj trudnoći sam dobila 19 kg, u drugoj 16 kg, a sve je otišlo uz plan koji uključuje prehranu, kretanje, te rad na navikama spavanja i emocijama. Planiranje i disciplina su ključni za postizanje ciljeva i da – s dijabetesom je malo teže izgubiti kilograme, ali se može!
Mit 8: Nemoguće je imati stabilan šećer u krvi
Moja Istina: Dok nisam počela češće analizirati svoje navike, nisam mogla postići stabilnost šećera. Sada, kad imam konstantu, lakše je održati kontrolu i prilagoditi svoje strategije. Dnevne i tjedne retrospektive su moj alat za postizanje stabilnosti koja je kontinuirana.
Mit 9: Lijekovi se mogu prestati uzimati kada se stanje smiri
Moja Istina: Lijekovi se ne prestaju uzimati “samo zato što smo došli do određenog trenutka”. Uvijek savjetujem dijabetičarima da surađuju s liječnikom i nutricionistom kako bi prilagodili terapiju što je bolje moguće. U nekim rijetkim slučajevima, moguće je smanjiti doze ili čak prestati s terapijom, ako stanje to dopušta.
Koji su tvoji mitovi?
Ovo su moji mitovi i istine koje sam otkrila kroz osobno iskustvo. Zanimaju me tvoje priče i mitovi koje ti poznaješ. Koje zablude te prate? Kako se nosiš s njima? Ako imaš pitanja ili trebaš podršku, slobodno mi se obrati kroz kontakt formu. Zajedno možemo razbiti predrasude i pronaći put do boljeg razumijevanja i upravljanja dijabetesom.