Kombiniranje terapija s dijabetesom tip 1
Prošla je godina dana otkako sam posljednji put koristila inzulinske penove. S obzirom da se bliži ljeto i planiram odmor, odlučila sam malo predahnuti od pumpe i njezinih stalnih notifikacija. Razmišljam o tome kako se osjećam s penovima i prisjećam se kakav je bio osjećaj kada sam ih koristila. 💉 Da, kada jednom pređeš na inzulinsku pumpu, to ne znači da se povremeno ne možeš vratiti na inzulinske penove. Ipak, za to kombiniranje iznimno je važna edukacija i znanje o terapijama, inzulinima te odlična samokontrola.
Nemam nikakvog problema s izlaganjem inzulinske pumpe na plaži. Iskreno, ni ne obraćam previše pažnje na poglede ili pitanja. No, stalno skidanje i ponovno stavljanje pumpe može biti prilično naporno, pogotovo ako se puno kupaš i uživaš u svim onim morskim aktivnostima. Zato sam odlučila uzeti pauzu i prisjetiti se starih vremena s inzulinskim penovima. A evo i nekih sjećanja koja naviru..
Penovi i putovanje kroz terapije
Kad sam prvi put dobila inzulinske penove, poput Insulatarda i Actrapida, to je za mene bila mala revolucija. Bilo je to početkom 2000-ih godina i osjećala sam se slobodnije nego ikad prije. Nakon godina korištenja staromodnih šprica, penovi su donijeli jednostavnost i kontrolu koju nisam mogla zamisliti.
Tijekom adolescencije, osjećaj slobode da mogu jesti što god poželim često me doveo do problema. Prekomjerno davanje inzulina i borba s inzulinskom rezistencijom dovela je do hospitalizacija i velikih promjena u tjelesnoj masi kao i mentalnih izazova. Tada mi nitko nije objasnio što se točno događa, ali sve to je bilo potrebno da bih kasnije bolje razumjela metabolizam, hranu i hormone. Da, prekomjerni unos umjetnog inzulina može donijeti probleme, i zato je povremena optimizacije doze važna, što uglavnom radimo tako da porazgovaramo s liječnikom. Da bi se taj trenutak dogodio, važno je redovito odlaziti na kontrole.
2016. godine sam prešla na inzulinsku pumpu i koristila inzulin Fiasp. U drugoj trudnoći, zbog uobičajene inzulinske rezistencije, isprobala sam i Lyumjev. Oboje spadaju u kategoriju superbrzih inzulina, ali imaju različite tehnologije. Lyumjev koristi „tehnologiju ubrzane apsorpcije“, dok Fiasp dodaje vitamin B3 kako bi postigao brzo djelovanje. Fiasp se može primijeniti neposredno prije obroka ili čak do 20 minuta nakon početka obroka, što je zgodno kad nisi siguran koliko ćeš pojesti.
Ne mogu a da se ne prisjetim svojih prvih inzulina iz 90-ih – Homorap i Homolong. Sjećam se da je bilo vremena kada je na mjesec dana bilo potpuno nestašice tih inzulina, ne mogu ni zamisliti kako se tada osjećala moja majka koja je vodila regulaciju mog dijabetesa.
Osoba s dijabetesom koja koristi inzulinske penove dnevno napravi oko 4-5 uboda iglom. Sjećam se da sam, čak i nakon godina korištenja penova, i dalje osjećala blagu anksioznost pri “pikanju” – zaista je izazovno potpuno se opustiti bez obzira na iskustvo.
Ako koristite inzulinske penove i želite smanjiti nelagodu pri ubodu, pokušajte duboko udahnuti dok ubacujete iglu, a zatim polako izdahnuti dok ispuštate dozu. Ova jednostavna tehnika može napraviti veliku razliku. Meni je pomogla – javi mi ako pomogne i tebi!
Što vi kažete?
- Koja su vaša iskustva s inzulinskim penovima? Koja sjećanja vi imate?
- Kako se snalazite s inzulinskom pumpom ili drugim metodama? Koje prednosti a koje izazove prolazite?
- Planirate li kakve promjene u svom režimu? Koje strategije koristite za upravljanje dijabetesom tijekom odmora ili svakodnevnog života? Kombinirate li više terapija?
Ako imate bilo kakvih pitanja ili trebate savjete, slobodno se javite kroz kontakt formu.