Dojenje i dijabetes
Znaš li da dojenje i dijabetes mogu ići ruku pod ruku, i to vrlo uspješno? S obzirom na izazove koje dijabetes donosi, često je pitanje može li se dojenje uskladiti s upravljanjem razinama šećera u krvi. Kroz svoje iskustvo s oboje djece, mogu ti reći da je moguće – i to vrlo uspješno. Evo nekoliko savjeta i trikova koji su mi pomogli, a nadam se da će pomoći i tebi.
1. Povećana energetska potražnja
Dojenje troši dodatnu energiju i može utjecati na razinu šećera u krvi. Ove promjene mogu uzrokovati hipoglikemije, osobito u prvih nekoliko tjedana. Ključno je pratiti svoje razine šećera i prilagoditi unos hrane i inzulina kako bi se održala stabilna razina glukoze. Bez kontinuiranih mjerača glukoze stvarno je izazov, a i s njima, nepredvidivost uz malu bebu je česta situacija. Probaj stvoriti rutinu dana kako bi izbjegla iznenadne hipoglikemije koje ne stižeš “uloviti”.
2. Isprobaj različite metode hranjenja
S oba svoja djeteta sam isprobala različite metode hranjenja. Ako primijetiš da ti dijete brzo gubi na težini, možda ćeš morati prilagoditi način hranjenja. S drugim djetetom sam završila na isključivom izdajanju. U Hrvatskoj možda nema puno sadržaja o ovoj metodi, ali u mnogim drugim zemljama je to uobičajeno. U tom procesu sam naučila kako upravljati svojim dijabetesom i potrebama svog djeteta i držim 1na1 savjetovanja o upravljanju dijabetesom i kako to uskladiti s dojenjem/isključivim izdajanjem.
3. Polagano prvi tjedan
Dojenje može potrajati dok se uspostavi ritam. Ako mlijeko ne dođe odmah, ne brini – često dolazi nekoliko dana kasnije. Pokušaj s dojenjem kada je razina šećera u krvi stabilnija, obično iznad 6 mmol/L, pa i viša. Ako na kraju odlučiš da dojenje nije za tebe, to je u redu – najvažnije je tvoje zdravlje i dobrobit bebe.
4. Savjeti za upravlјanje hipoglikemijama
Hipoglikemije su česte u prvih šest tjedana. Svi smo ih prošli dok se tijelo prilagođava. Uvijek imaj pri ruci brze izvore šećera, poput voćnih sokova i stiskavaca. Ugljikohidrati su važni, ali nastoj razumjeti kada ih konzumiraš iz navike, a ne zbog stvarne potrebe.
5. Pripremi se za početak
Prije poroda pripremi namirnice za prvih nekoliko tjedana. Planiraj jelovnike koje možeš brzo pripremiti ili organiziraj pomoć od nekoga tko može pomoći. Rutina u pripremi hrane može značajno olakšati održavanje stabilne razine šećera i tvoje zdravlje.
6. Nutrijenti i hidratacija
Iako je tekućina važna, osiguraj da tvoje obroke uključuju i hranjive tvari koje podržavaju proizvodnju mlijeka i stabilnu razinu šećera. Nakon prvih šest tjedana, potreba za hidratacijom može se smanjiti, ali će opet rasti kada beba poveća svoje potrebe. Povećanje potreba kod svoje bebe možeš primjetiti ako imaš male pauze između hranjenja i kada djeluje da se beba jedino može umiriti isključivo na prsima.
7. Planiranje za kraj dojenja
Ako planiraš prestati s dojenjem, pripremi se za promjene hormona i prilagodi svoju prehranu. Stabilizacija šećera u krvi tijekom ovog prijelaza može zahtijevati dodatnu pažnju.
Ako ti trebaju detaljni savjeti o prehrani i jelovnicima koji podržavaju tvoje zdravlje i stabilnu razinu šećera tijekom dojenja, slobodno se javi za razgovor kroz kontakt formu.
Dijabetes i dojenje mogu zajedno funkcionirati – samo trebaš pronaći svoj ritam i prilagoditi se svojim potrebama i potrebama svoje bebe. 🌟👶💪
Izdajalica koju preporučujem: momcozy.com